Novinky


Výstava - Hotel TROJA v Prahe


147x 131,5 cm / olej 2018 súkromná zbierka

Inšpirované Gustavom Klimtom - Pani S. v červenom


Môj Salvator Mundi 2018


Vzácna návšteva v atelieri - Felix Slováček


Nová kubistická Posledná večera


Paríž 13.11.2015 - Teror a bolesť

V okóbri som  bol v Paríží nadýchať sa umenia. Býval som práve vo vedľajšom obvode, kde o dva týždne na to udreli teroristi.

Môj milovaný Paríž sa otriasol, ale musíme žiť ďalej.

Moje zdesenie som musel dať von,

a tak vznikol tento obraz 

 

Kadera Paríž 2015


EPICURE 37 - Salvador Dalí - Môj umelec a blázon

Všade je plno turistov. Chodia, vytriešťajú oči a je evidentné, že nerozumejú tomu, čo vidia. Sú tu preto, aby mohli povedať, že videli veľkého Salvadora Dalího. Cítim ho, je tu, tie energie stále fungujú. Ťahá ma to dole. O poschodie nižšie je málo turistov, je tu priestor a chodba obložená mramorom. Volá ma. Áno, tu je pochovaný. Kľakám si na dlážku a modlím sa k nemu. Aspoň trochu tvojho bláznovstva, tvoje úžasné nápady, obrazy, objekty a myšlienky. Vtedy prídu dvaja turisti z Japonska. Keď ma vidia, vzrušene gestikulujú a utekajú po ochranku. Ďalší blázon. A ja len prosím o milosť pri veľkom majstrovi. Geniálny, úžasný, zbožňovaný, ale aj nenávidený a nepochopený. Bláznivý a nesmrteľný. Každý pozná jeho vykrútené fúzy s muchou a vytreštené oči.


EPICURE 36 - Umenie je láska

Salvador Dalí celý život miloval Galu. Bola to strhujúca a spaľujúca láska, bez ktorej by Dalí nebol Dalí. Gala ho inšpirovala k desiatkam obrazov, ktoré sú najvzácnejšie v jeho tvorbe. Kúpil jej zámok v mestečku Pubol. No ku koncu života musel mať od nej písomné pozvanie, aby ju mohol navštíviť. Nehovoriac o tom, že keď umrel, ostalo málo z jeho miliónov, Gala ich dokázala minúť. Nakoniec štát prevzal správu nad jeho múzeom vo Figueras a domom v Port Lligat. Vlastní aj jeho zbierky a zaplatil mu pohreb.

Picasso chápal rodinu ako Španiel, horúco a rýchlo. Striedal partnerky, s niektorými mal deti, ale venoval sa im len keď mal na to náladu. Preto majú jeho deti a vnúčatá depresie a sklony k samovražde. Jeho syn si nevie nájsť miesto v živote, vnuk Pablito spáchal samovraždu. Jeho druhá manželka Jacqueline tiež. Veľký Picasso prinášal slávu a šťastie, ale aj bolesť a smrť.