O mne

"Neverte tým, čo tvrdia, že umenie má svoje hranice. Vrchol umenia spočíva v jeho slobode a v tom, že je vždy o krok vpredu pred realitou," hovorí Vladimír Kadera. Jeho obrazy sú len malou časťou tvorivého dotyku s realitou. Všetko vychádza z jeho jedinečnej filozofie života, ktorú maliar vyznáva.   

Tvorba Vladmíra Kaderu v televíznom portréte TV Hronka

Všetko začalo jeho štúdiom filozofie, neskôr ázijských filozofií s nadväznosťou na rôzne formy náboženstiev so zameraním na človeka, jeho dušu, vnútro, pocity a prejavy. Jeho práca je sondou do vnútra človeka, obzvlášť žien, ktoré ho po celý jeho tvorivý život inšpirujú. Snaží sa im porozumieť a urobiť ich šťastnými.

Kadera hovorí: "Život je o energiách - dobrých a zlých. O tom, ako na nás pôsobia, aké sú dôsledky ich pôsobenia, či ich dokážeme ovládať a usmerňovať. Verím, že základom je dobrá energia, ktorú si musíme chrániť a podporovať. Keď jej máme dostatok, môžeme ju darovať ďalej ľuďom, ktorí si ju zaslúžia a potrebujú ju. Dôležité je nemíňať ju na ľudí, ktorí si ju nezaslúžia."

Skutočné šťastie podľa je podľa Kaderu ukryté v pomoci iným, pretože to znamená viac, ako iba dostávať a brať. "Čo dáte, to aj dostanete - vždy vtedy, keď to najviac potrebujete. Život je sériou šťastných a nešťastných momentov a je plný hľadania a nachádzania. Žijeme hektickú dobu, čakáme na šťastie. Naháňame sa za snami a ideálmi a častokrát zanedbávame výsledky, ktoré dosahujeme. Toto je ten čas, keď sa treba zastaviť, zrušiť všetky termíny a zabudnúť na povinnosti. Toto je čas, keď sa treba pozrieť do vlastného vnútra a vážiť si každú sekundu, ktorú máme. Nie je nič krajšie, ako keď si uvedomíte krásu každého dňa, ktorý nám pripomína krásy života. Môžete milovať, môžete tvoriť, môžete žiť. Ak prší, je to krásne. Keď svieti slnko, je to neuveriteľné a deň sa stane oslavou. Sme tu, aby sme náš život naplnili, a preto by sme mali byť od prvej sekundy šťastní."

Kadera verí, že človek by sa mal tešiť aj z tých najťažších rán, ktoré od života dostáva, keďže je tu preto, aby ich prekonával. Koniec-koncov, robia nás predsa silnejšími. "Ťažký život je určený pre najsilnejších. Nudný, jednotvárny a nenaplnený život je pre tých, ktorí žiť nevedia."

O tom je umenie Vladimíra Kaderu. Toto je jeho život a tvorba.

Vladimír Kadera (1952) žije a tvorí v Banskej Bystrici, v srdci Slovenska.
Po ukončení univerzitných štúdií absolvoval vzdelávací umelecký kurz v Paríži. Tvorí 40 rokov. Jeho rodáci mu na znak úcty udelili čestné občianstvo mesta Hnúšťa.

K jeho najväčším úspechom patrí prezentácia Slovenska v Švajčiarsku, Maďarsku, Nemecku a Izraeli.

Štyri roviny práce Vladimíra Kaderu:    
Surealizmus - vzdáva hold životu a dielu Salvadora Dalího, ktorý Kaderu významne ovplyvnil
Abstrakcia - vyjadruje osobné pocity a emócie    
Kubizmus - zvýrazňuje pôsobenie farieb, ich frekvencií a ukazuje ich liečivé účinky    
Figuratívne námety - umelcova večná téma o človeku, zvlášť o ženách a ich vnútornom i vonkajšom svete.

Tvorba Vladmíra Kaderu v televíznom portréte Rozhlasu a televízie Slovenska (Ne)Celebrity

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3347